Публикации

Результати досліджень йодозабезпеченості населення міста Дніпропетровська та Дніпропетровської області

Кулікович Ю.М., Дмитрісва Н.М., Шевченко О.В.
М. Дніпропетровськ, Україна, Клініко-діагностична лабораторія „Клініки лікаря Куліковича"

В клініко-діагностичній лабораторії „Клініки лікаря Куліковича" м. Дніпропетровська з грудня 2003 року проводиться визначення йоду в сечі. Методика розроблена групою компаній „БіоХімМак" для моніторингу Водозабезпеченості населення з посиланням на керівництво „Моніторинг програм загального йодування солі" (М.,1997), офіціально прийнятого міжнародними організаціями ВООЗ. ЮНІСЕФ, ІССІDD. Методика призначена для популяційних досліджень йодозабезпеченості населення.

Принцип метода: визначення йоду у вигляді йодид-іона засновано на його каталітичній дії на процес відмовлення церію миш'яком (метод Кольтгоффа-Сенделла). Швидкість зменшення інтенсивності забарвлення розчину церію залежить від вмісту йоду і вимірюється фотометрично. Робочий діапазон визначення йоду в сечі становить 20 - 400 мкг/л.

Реактиви: у методиці використовуються реактиви фірм Merek, Aldrich, Fluka.

ДОСЛІДНИЙ матеріал: ранішня порція сечі, яку пацієнти збирали безпосередньо після сну.

У дослідах брали участь мешканці м. Дніпропетровська та Дніпропетровської області як здорові, так і з патологією щитоподібної залози.

За 2 роки і 5 місяців роботи виконано 1380 досліджень. Серед них 950 дитячих аналізів, що становили 69% від загальної кількості досліджень. Вік дітей коливався від 11 місяців до 18 років. Поміж них 14 дітей - діти ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.

Переважну більшість (75%) склала група ..первинного нагляду" - 1027 досліджень. Групу ..динамічного нагляду" - 353 дослідження (25%) - склали пацієнти, які проходили обстеження під час або після прийому препаратів, що містять йод. Серед цих пацієнтів були і такі, що обстежувались неодноразово.

За даними розробників мінімальна концентрація йоду в сечі має становити не менш ніж 100 мкг/л. Верхню межу норми в рекомендаціях не вказано. Отримані наступні результати:

  • 1100 результатів (80%) опинились в області йододефіциту (менше 100 мкт/л);
  • 235 результатів (17%) склали область концентрації йоду 100 - 300 мкг/л;
  • 45 результатів (3%) перевищили концентрацію 300 мкг/л.

Переважна більшість показників понад 100 мкг/л належить пацієнтам, що пройшли обстеження на тлі або після прийому препаратів із вмістом йоду, або зневажили преаналітичний етап якості дослідження. До останніх слід віднести 9 (25%) хибно підвищених результатів з області ..Надлишок йоду", отриманих за наступних обставин:

  • 6 пацієнтів перед обстеженням обробили розчинами йоду слизові оболонки горла та носа, або
    поверхню шкіри в області слинних та щитоподібної залоз;
  • у 3-х пацієнтів в домі виявились розкриті склянки з йодом.

Наведені данні свідчать про наявність йододефіциту у населення м. Дніпропетровська та Дніпропетровської області.